Światowy Dzień Fair Play – wartość w sporcie i w życiu
19 maja 2025 r. przypada Światowy Dzień Fair Play – święto ustanowione w uznaniu ducha fair play zakorzenionego w ideale olimpijskim. Twórca nowożytnych igrzysk olimpijskich, baron Pierre de Coubertin, uważał fair play za fundament olimpizmu. Jego słynne motto – "Ważniejsze jest uczestnictwo niż zwycięstwo" – było wyrazem przekonania, że sport powinien jednoczyć ludzi ponad granicami, a zwycięstwo bez honoru nie ma wartości.

Inicjatywa ustanowienia dnia Fair Play narodziła się w 2020 roku z inspiracji organizacji: Panathlon International (P.I.), Międzynarodowego Komitetu Fair Play (CIFP) i Europejskiego Ruchu Fair Play (EFPM). Do tej pory ten dzień ten celebrowano 7 września - teraz, z inicjatywy Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych (ONZ) - proklamacja z dnia 1 lipca 2024 roku, podczas 78. sesji ONZ - zyskało ono oficjalną, globalną datę w kalendarzu.
19 maja - Światowy Dzień Fair Play - to wyjątkowa okazja, by przypomnieć o wartościach, które nadają sportowi prawdziwy sens i znaczenie. Fair play to przestrzeganie zasad uczciwej gry, to postawa oparta na szacunku wobec innych, uczciwości, solidarności i honorze. To zasady, które powinny towarzyszyć nam wszystkim - niezależnie od miejsca, wieku czy roli społecznej.
19 maja. Światowy Dzień Fair Play
Fair play to również narzędzie zmiany społecznej. Promuje równość, redukuje bariery kulturowe i wspiera młodych ludzi, pokazując, że sport może być siłą napędową integracji i rozwoju. Poprzez swoją uniwersalność przyczynia się do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, zwłaszcza w obszarach zdrowia, edukacji, równości, sprawiedliwości i niwelowania nierówności.
Czym jest fair play?
Termin "fair play" oznacza dosłownie "uczciwą grę", ale jego sens wykracza daleko poza sport. To sposób myślenia i działania, który opiera się na poszanowaniu godności innych, przyznaniu się do błędu, rezygnacji z nieuczciwej przewagi, a także sprzeciwie wobec dopingu, przemocy czy oszustwa.
Idea fair play to wartość uniwersalna i dotyczy każdego z nas. Stanowi przestrzeń do kształtowania postaw, które mają znaczenie zarówno na boisku, jak i w codziennym życiu. To uczciwe wybory, życzliwość, współpraca i empatia.
Inicjatywa, która inspiruje
Polski Komitet Olimpijski tradycyjnie włącza się w popularyzację idei fair play. Co roku organizowane są wydarzenia i programy edukacyjne promujące ideę fair play. Do najważniejszych należą:
- Bieg Fair Play PKOl - program edukacyjny dla szkół (którego IV edycja właśnie trwa),
- Nagroda Fair Play PKOl (w tym roku przyznawana już po raz 57),
- zajęcia edukacyjne "Fair Play i Ty" w Szkolnej Akademii Olimpijskiej, z których korzystają dzieci z całej Polski,
- oraz spotkania z wybitnymi sportowcami, którzy poprzez swoją postawę dają świadectwo zasadom fair play.
Bieg Fair Play PKOl – przyłącz się do akcji #BiegFairPlay
W tym roku, podobnie jak w poprzednim, zapraszamy uczniów i nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski do udziału w czwartej edycji wydarzenia, organizowanego przez Polski Komitet Olimpijski i Radę Fair Play PKOl wspólnie z partnerem przedsięwzięcia KINDER Joy of moving - programem z zakresu społecznej odpowiedzialności firmy Ferrero.
Od 2021 roku zachęcamy do udziału w akcji, poprzez realizację biegów, organizacji lekcji WF oraz innych inicjatyw edukacyjnych dotyczących fair play i wartości olimpijskich. "Biegi" mogą przyjąć dowolną formę (indywidualną lub grupową) i odbywać się w różnych formach, niekoniecznie w trakcie lekcji WF. Chcemy zapoznać uczniów z tą ideą, ale także zobaczyć jak dzieci rozumieją i celebrują postawę fair play.
Co należy zrobić, aby wziąć udział w Biegu Fair Play PKOl 2025?
- Zapoznaj się z Regulaminem i prześlij zgłoszenie szkoły do udziału w Biegu Fair Play PKOl
- Do 31 maja br. zorganizuj biegi oraz towarzyszące im wydarzenia edukacyjne na temat idei fair play, takie jak lekcje, warsztaty czy projekty artystyczne.
- Szczegółowe informacje na stronie www.olimpijski.pl/rusza-bieg-fair-play-pkol-2025/
Inicjatorem Biegu Fair Play PKOl jest Rada Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego, którą tworzą wybitne postaci polskiego sportu Michał Rynkowski, Zbigniew Bródka, Katarzyna Smolik, Tomasz Kucharski, Katarzyna Zillmann, Anna Kiełbasińska, Adam Małysz, Sebastian Świderski, Ewa Pajor, Kajetan Duszyński oraz Hubert Hurkacz, przewodniczącą jest Hanna Wawrowska.
Partnerem Biegu jest KINDER Joy of moving - program z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu realizowany przez Grupę Ferrero w ponad 20 krajach na całym świecie, w tym od 2007 również w Polsce. Celem programu jest szeroko rozumiana edukacja sportowa, promocja aktywnego stylu życia wśród młodego pokolenia oraz ich rodzin.
Ambasadorami każdej edycji wydarzenia zostają olimpijczycy. W tegorocznej edycji są nimi Tomasz Majewski - mistrz olimpijski w pchnięciu kulą z Pekinu (2008) i Londynu (2012). Także olimpijczyk z Aten (2004) i Rio (2016), szef misji olimpijskiej podczas ubiegłorocznych Igrzysk XXXIII Olimpiady Paryż 2024, laureat Nagrody Fair Play w 2022 roku oraz Konrad Niedźwiedzki - olimpijczyk z Turynu (2006), Vancouver (2010), Soczi (2014) i PyeongChang (2018). Brązowy medalista olimpijski (Soczi 2014) w wyścigu drużynowym, a także szef misji olimpijskiej na zbliżające się XXV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Milano-Cortina 2026.
Nagrody za sportową postawę
Polski Komitet Olimpijski od lat aktywnie promuję ideę fair play. Przy PKOl działa Rada Fair Play, który co roku organizuje Nagrodę Fair Play i zgłasza polskie kandydatury do nagród Europejskiego Stowarzyszenia Fair Play (EFPM) oraz Międzynarodowego Komitetu Fair Play (CIFP). Pod jego patronatem wydano szereg książek, opracowań naukowych i referatów poświęconych fair play w procesie edukacji i wychowania.
Rada Fair Play ma długą i piękną tradycję. Promuje ideę czystej gry, poszanowania prawa, uprawiania sportu bez jakiejkolwiek dyskryminacji i agresji, w duchu przyjaźni i solidarności. Polski Komitet Olimpijski jest wierny zasadom Międzynarodowego Ruchu Olimpijskiego i Karty Olimpijskiej. Propaguje wartości olimpijskie i prowadzi wiele istotnych działań edukacyjnych. Naszym celem jest szeroka promocja idei fair play oraz promowanie właściwych postaw - nie tylko w sporcie, ale też codziennym życiu.
W tym roku Nagroda Fair Play PKOl zostanie przyznana po raz 57. Właśnie ruszył proces zgłoszeń kandydatek i kandydatów.
Sportowcy, których warto naśladować
Wśród nagrodzonych są takie postaci jak Adam Małysz, Karol Bielecki, Krzysztof Wielicki, Sławomir Szmal, Otylia Jędrzejczak, Maja Włoszczowska, Monika Pyrek, Dawid Kubacki i wielu innych wybitnych postaci. Więcej na temat nagrodzonych sportowców znajdziesz na stronie www.olimpijski.pl.